Izveidot e-adresi

Kas ir e-adrese?

Oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese ir veids, kādā privātpersonas, izmantojot Latvija.lv izveidotu kontu jeb pastkastīti, var veikt oficiālu saraksti ar valsts iestādēm. Lai nosūtītu vēstuli iestādei, ir jāzina tās nosaukums. Savukārt iestādes var rakstīt privātpersonām, zinot tās personas kodu vai reģistrācijas numuru (juridiskām personām).

 • 1.
  Ko dod e-adrese?

  Ja izveidosiet e-adresi, valsts iestādēm turpmāk būs pienākums Jums visas vēstules sūtīt uz e-adresi un varēsiet iepazīties ar to saturu vai rakstīt atbildi jebkur, kur ir piekļuve internetam un ir iespēja autentificēties ar kādu no kvalificētiem identifikācija līdzekļiem: eParaksts mobile, eParaksts, eID, eIDAS.

 • 2.
  Kā izskatās mana e-adrese?

  Fiziskām personām e-adresi veido no personas koda (bez defises). Savukārt, juridiskām personām e-adresi veido no Uzņēmumu reģistra piešķirtā reģistrācijas numura.

 • 3.
  Vai man ir jāinformē iestādes, ka esmu izveidojis e-adresi?

  Nē, nav jāinformē. Lai iestāde varētu Jums nosūtīt vēstuli uz e-adresi, tai ir jāzina Jūsu personas kods (vai reģistrācijas numurs juridiskās personas gadījumā) un Jūsu e-adreses kontam jābūt aktīvam (ieslēgtam). Sūtīt personas kodu (vai reģistrācijas numuru) visām iestādēm nav nepieciešams. Ja iestādei veicot savas funkcijas tas kļūs zināms un tā vēlēsies ar Jums sazināties, tai jāievēro E-adreses likums un pirms saziņas uzsākšanas jāpārbauda, vai Jums nav aktīva e-adrese. Tādā veidā iestāde uzzinās, ka Jums tāda ir izveidota un veiks ar Jums saziņu izmantojot to. Tāpat iestāde uzzinās, ka Jums ir e-adrese un kāda tā ir, ja sūtīsiet ziņu iestādei no savas izveidotās e-adreses pēc savas iniciatīvas.

 • 4.
  Vai e-adresi var lietot ar viedtālruni?

  Jā, ja Jums ir eParaksts mobile, kas šobrīd ir vienīgais atļautais autentifikācijas veids mobilajās ierīcēs piekļuvei e-adresei. Aicinām arī noskatīties video pamācību par to, kā to izdarīt.

 • 5.
  Kur varēs redzēt saņemtos ziņojumus?

  Portālā Latvija.lv augšējā labajā stūrī spiediet uz "Mana darba vieta" un autentificējieties, vai, ja esat autentificējies, spiediet uz savu vārdu, uzvārdu un izvēlieties "Sarakste", vai, ja esat piekritis paziņojumu saņemšanai uz e-pastu, spiediet saiti e-pastā, kas aizvedīs uz saņemto ziņojumu sadaļu Latvija.lv pēc autentifikācijas. Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

 • 6.
  Kam varēs sūtīt vēstules e-adresē?

  Šobrīd privātpersonas var sazināties gan ar valsts (piemēram, Pārtikas un veterinārais dienests, Valsts darba inspekcija, Konkurences padome u.c.) un pašvaldību iestādēm (piemēram, izglītības iestādēm, bāriņtiesām, sociālajiem dienestiem u.c.), gan ar prokuratūru, tiesu iestādēm, maksātnespējas administratoriem, zvērinātiem tiesu izpildītājiem, zvērinātiem notāriem u.c.

  Privātpersonas savā starpā sazināties nevar, t.i., iedzīvotājs un uzņēmējs nevar rakstīt citam iedzīvotājam vai uzņēmējam. Izņēmums ir uzņēmumi, kam uzticēta valsts pārvaldes funkcija. Tie var sazināties ar visiem e-adreses lietotājiem un otrādi.

 • 7.
  Kā var nosūtīt ziņu no e-adreses?

  Portālā Latvija.lv augšējā labajā stūrī spiediet uz "Mana darba vieta" un autentificējieties, vai, ja esat autentificējies, spiediet uz savu vārdu, uzvārdu un izvēlieties "Sarakste". Nonākot saņemto ziņojumu sadaļā, spiediet pogu "Rakstīt". Iesakām noskatīties arī šīs video pamācības.

     
 • 8.
  Vai e-adresi var lietot ar internetbankas autentifikāciju?

  Nē, Šobrīd e-adresei var piekļūt tikai ar eID karti ar karšu lasītāju, eParaksts (piemērots juridiskām personām), eParaksts mobile vai eIDAS.

 • 9.
  Kas ir e-formas e-adresē?

  E-forma ir e-adreses ziņojuma sastāvdaļa, kas sniedz iespēju e-adreses lietotājam iesniegt digitalizētu veidlapu attiecīgajai valsts pārvaldes iestādei, kurai šī digitalizētā veidlapa ir piesaistīta. Kopā ar e-formu ir iespējams iesniegt arī pielikumus, piemēram, iesniedzamos dokumentus.

 • 10.
  Kā lietot e-formas e-adresē?

  E-formu risinājumu var lietot lietotāji, kuriem ir aktivizēts eadreses konts portālā Latvija.lv. Ja eadreses ziņojumam nepieciešams pievienot e-formu, to izvēlas no iestādes e-formu saraksta, e-adreses ziņojuma rakstīšanas logā.

 • 11.
  FIZ - Kā izveidot e-adresi iedzīvotājam?

  Spiediet uz pogas "Izveidot e-adresi" lapas augšējā labajā stūrī un sekojiet norādēm uz ekrāna. Pirms tam sagatavojiet kādu no atbilstošajiem autentifikācijas līdzekļiem — eID karti ar karšu lasītāju, eParaksts (piemērots juridiskām personām),  eParaksts mobile vai eIDAS. Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

 • 12.
  Kā es varu pārbaudīt vai man ir izveidota e-adrese?

  Ja ieejot "Mana darba vieta" ir redzama poga "Rakstīt", tātad e-adrese Jums ir izveidota un iestādes Jums var sūtīt ziņojumus. Ja Jūs pogu "Rakstīt" neredzat, tad e-adrese nav izveidota vai arī esat to deaktivizējis. Par to varat pārliecināties Latvija.lv pastkastītes sadaļā "Profils/Iestatījumi" -> "Profils" , sekcijā "E-adreses uzstādījumi", kur ir redzams e-adreses pastkastītes statuss: "Aktīvs" vai "Neaktīvs".

 • 13.
  Kā es uzzināšu, ka pienākusi ziņa e-adresē?

  Ja, izveidojot e-adresi, būsiet norādījuši e-pastu paziņojumu saņemšanai par jauniem e-adreses ziņojumiem, uz to pienāks paziņojums ar norādi, kas ir e-adreses ziņojuma sūtītājs. Ziņojuma saturu varēsiet apskatīt tikai pašā e-adreses pastkastītē Latvija.lv. Ja pie e-adreses izveides e-pastu nenorādījāt, to varat izdarīt jebkurā laikā sadaļā "Profils/Iestatījumi" -> "Profils", atzīmējot arī ķeksi, ka piekrītat paziņojumu saņemšanai, un pēc tam saglabājot izmaiņas.

 • 14.
  Kad jālieto poga “Nosūtīt” un kad “Nosūtīt elektroniski parakstot”?

  Ja iestāde nepieprasa elektroniski parakstītu dokumentu konkrētajā situācijā, lietojiet pogu “Nosūtīt”. Ja iestāde konkrētajā situācijā to pieprasa, Jums ir divas iespējas:

  • dokumentu elektroniski parakstīt ārpus portāla Latvija.lv (piemēram, izmantojot lietotni "eParakstītājs" vai portālā www.eparaksts.lv dotās iespējas. Skat. "Pārbaudīt vai parakstīt") un pēc tam parakstīto dokumentu pievienot e-adreses ziņojumam pielikumā, izmantojot pogu "Pievienot pielikumu", un spiest "Nosūtīt".

  • dokumentu elektroniski parakstīt pirms nosūtīšanas, izmantojot pogu "Nosūtīt elektroniski parakstot". Šo iespēju gan pagaidām var izmantot ierīcēs, kurām ir pieejams vai var pievienot karšu lasītāju (piemēram, portatīvajā datorā), jo parakstīšanai būs nepieciešama eID karte vai eParaksts karte.

 • 15.
  Iestāde neko neatbildēja. Kā lai zinu, vai mans ziņojums ir saņemts?

  Sadaļā "Nosūtītie ziņojumi" pie katras ziņas ir krāsaina atzīme:

  • Zaļa - iestāde ir apstiprinājusi, ka ziņojums saņemts.

  • Pelēka - e-adresē vēl tiek gaidīts apstiprinājums no iestādes.

  • Sarkana - iestāde Jūsu ziņojumu noraidīja vai vispār nesaņēma.

  Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

  Zināšanai - uz e-adresi nav attiecināma prasība divu darba dienu laikā apstiprināt elektroniski parakstīta dokumenta saņemšanu, jo e-adresē apstiprināšana notiek automātiski.

 • 16.
  Kā varu iedot piekļuvi savai e-adresi?

  Fiziskas personas ir tiesīgas dot piekļuvi savai e-adresei citām fiziskām personām tikai lasīšanas režīmā, kas nozīmē, ka piekļuves saņēmējs jeb pilnvarotā persona varēs tikai apskatīt e-adreses pastkastītes saturu. To var izdarīt Latvija.lv pastkastītes sadaļā "Profils/Iestatījumi" -> "Piekļuves tiesības". Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

 • 17.
  Kā manai e-adresei var piekļūt pilnvarotā persona?

  Pilnvarotā persona var piekļūt Jūsu e-adresei, ja tā autentifikācijas logā pirms autentificēšanās izvēlas sekciju "Pilnvarotais". Ja viss būs izdarīts pareizi, pilnvarotā persona pēc autentifikācijas ekrānā redzēs sarakstu ar personu vārdiem, kuras ir iedevušas lasīšanas tiesības uz savu e-adresi. Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

 • 18.
  Kā es uzzināšu, ka pienākusi ziņa e-adresē?

  E-adrese iedzīvotājiem ir brīvprātīga ar Oficiālās elektroniskās adreses likumā noteiktiem izņēmumiem. Lai noskaidrotu aktuālo situāciju, aicinām sekot līdzi likuma izmaiņām.

 • 19.
  Iestāde neko neatbildēja. Kā lai zinu, vai mans ziņojums ir saņemts?

  Fiziskas personas var deaktivizēt e-adreses pastkastīti sadaļā "Profils/Iestatījumi" -> "Profils", sekcijā "E-adreses uzstādījumi" spiežot pogu "Deaktivizēt". Ja tā nav redzama, tad ir iespējams viens no šādiem gadījumiem:

  • Jums nav izveidota e-adrese;

  • Jūsu e-adreses pastkastīte jau ir deaktivizēta;

  • Kopš pēdējās e-adreses pastkastītes statusa maiņas nav pagājušas 24 stundas;

  • Jūs esat autentificējies kā pilnvarotais, kuram nav tiesību mainīt e-adreses pastkastītes statusu citai personai.

 • 20.
  JUR - Kā izveidot e-adresi uzņēmumam?

  Spiediet uz pogas "Izveidot e-adresi" lapas augšējā labajā stūrī un sekojiet norādēm uz ekrāna. Pirms tam sagatavojiet kādu vai no atbilstošajiem autentifikācijas līdzekļiem — eID karti ar karšu lasītāju, eParaksts (piemērots juridiskām personām), eParaksts mobile vai eIDAS. Svarīgi ir autentifikācijas logā izvēlēties šķirkli "Juridiska persona". Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

 • 21.
  Kā uzņēmums var pārbaudīt vai tam ir izveidota e-adrese?

  Ja ieejot "Mana darba vieta" ir redzama poga "Rakstīt", tātad e-adrese uzņēmumam ir izveidota un iestādes tam var sūtīt ziņojumus. Ja poga "Rakstīt" nav redzama, tad e-adrese nav izveidota vai arī esat autentificējies kā uzņēmuma pilnvarota persona, kurai nav piešķirtas saziņas tiesības uz uzņēmuma e-adresi.

 • 22.
  Kas var apskatīt uzņēmuma e-adresē saņemtos ziņojumus?

  Uzņēmuma e-adreses pastkastītes saturu var apskatīt fiziska persona, kura ir autentificējusies kā uzņēmuma pārstāvis atbilstoši Uzņēmumu reģistrā norādītajai informācijai. Tie var būt uzņēmuma pārstāvji ar kopīgām vai atsevišķām pārstāvības tiesībām uzņēmumā. Pirms kāds no pārstāvjiem autentificējas, svarīgi ir autentifikācijas logā Latvija.lv izvēletiesšķirkli "Juridiska persona".

  Uzņēmuma e-adreses pastkastītes saturu var apskatīt arī tāda fiziska persona, kurai uzņēmuma pārstāvji, izmantojot Latvija.lv pieejamo pilnvarošanas pakalpojumu, ir piešķīruši tiesības piekļuvei e-adreses pastkastītei.

 • 23.
  Kā uzņēmuma darbinieki varēs uzzināt par jauniem e-adreses ziņojumiem?

  Ja izveidojot uzņēmuma e-adresi, tika arī norādīts uzņēmuma e-pasts paziņojumu saņemšanai par jauniem e-adreses ziņojumiem, uz to pienāks paziņojums ar norādi, kas ir e-adreses ziņojuma sūtītājs. Pašu ziņojuma saturu varēsiet apskatīt tikai ieejot e-adreses pastkastītē Latvija.lv. Ja pie e-adreses izveides e-pasts netika norādīts, to varat izdarīt jebkurā laikā sadaļā "Profils/Iestatījumi" -> "Profils" uzņēmuma/juridiskās personas kontaktinformācijas sadaļā. Atceraties arī atzīmēt ar ķeksi piekrišanu šādu paziņojumu saņemšanai. Beigās saglabājiet veiktās izmaiņas spiežot darbības pogu "Saglabāt izmaiņas".

  Zināšanai - ja paziņojumus par jauniem saņemtajiem e-adreses ziņojumiem ir jāsaņem vairākām personām, ieteicams norādīt uzņēmuma centrāli izmantotu e-pasta adresi saziņai (piemēram, grupas e-pasta adresi, nevis privātu e-pasta adresi). Vairākas e-pasta adreses ziņojumu saņemšanai norādīt nevar.

 • 24.
  Kā var iedot piekļuvi uzņēmuma e-adresei?

  Uzņēmuma e-adreses pastkastītei Latvija.lv ir iespējams iedot piekļuvi arī citām fiziskām personām, kurām nav reģistrētas pārstāvības tiesības Uzņēmumu reģistrā. Lai to paveiktu, uzņēmuma pārstāvjiem atbilstši to paraksta tiesībām ir jāizmanto Latvija.lv e-pakalpojums "Pilnvarojums veikt darbības elektroniskā vidē juridiskas personas vārdā". Pakalpojumu var uzsākt arī no Latvija.lv pastkastītes sadaļas "Profils/Iestatījumi" -> "Pilnvarojumi" spiežot pogu "Pievienot jaunu", kas atvērs jau minēto e-pakalpojumu.

  E-pakalpojumā būs jānorāda pilnvarojamās personas kods, vārds uzvārds, pilnvarojuma termiņš un tiesības: skatīt, sazināties vai dzēst e-adreses ziņojumus. Pilnvarojums būs jāparaksta uzņēmuma paraksttiesīgajām personām ar drošu elektronisko parakstu. Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

 • 25.
  Kā uzņēmuma e-adresei var piekļūt pilnvarotā persona?

  Pilnvarotā persona var piekļūt uzņēmuma e-adresei, ja tā autentifikācijas logā pirms autentificēšanās izvēlas sekciju "Pilnvarotais". Ja viss būs izdarīts pareizi, pilnvarotā persona pēc autentifikācijas ekrānā redzēs sarakstu ar uzņēmumu nosaukumiem, kas ir iedevuši piekļuves tiesības uz sava uzņēmuma e-adresi. Iesakām noskatīties arī šo video pamācību.

 • 26.
  Kā varam uzņēmuma vārdā pilnvarot kādu personu e-adreses lietošanai, ja mums ir kopīgas pārstāvības tiesības?

  Izmantojot Latvija.lv dotās iespējas, pilnvarojumu var izveidot (uzsākt) viena pārstāvēt tiesīgā persona (piesakoties Latvija.lv kā uzņēmuma pārstāvis), bet pēc tam to pašu pilnvarojumu jāparaksta nākamajai pārstāvēt tiesīgajai personai, kura arī ir pieteikusies portālā kā uzņēmuma pārstāvis. Izveidoto pilnvaru var atrast Latvija.lv uzņēmuma pastkastītes sadaļā "Profils/Iestatījumi" - "Pilnvarojumi". Šādu pilnvarojumu pagaidām var izveidot tikai izmantojot eID karti vai eParaksts karti, bet nevar izmantojot eParaksts mobile.